7 kroků ke správné ergonomii
1. Výzkum a vytvoření plánu
Abyste se vyhnuli nadměrnému krátkodobému utrácení a mohli dělat lepší dlouhodobá rozhodnutí, proveďte si průzkum stávajícího stavu a sepište si své cíle a plán.
2. Provádějte rozhovory a pozorujte
Chcete-li svůj pracovní prostor do budoucna vylepšit a učinit jej vhodně ergonomickým, pohovořte si se zaměstnanci. Lépe tak porozumíte tomu, co v minulosti zaostávalo a co není aktuálně optimalizováno.
3. Shromážděte pracovní jednotky
Aby byla implementace všeobecně chápána a přijímána, je dobré své zaměstnance vzdělávat a zapojovat do základních znalostí správné ergonomie.
4. Pamatujte i na to, co není tak zřejmé
Při navrhování vylepšení ergonomického pracovního prostoru nezapomeňte vyhodnotit další faktory, které můžete přehlédnout, jako je pracovní poloha, dosah a správné osvětlení. Ty jsou rozhodující pro skutečně ergonomické pracoviště!
5. Vyzvěte své prodejce
Nejlepší výrobci nebo dodavatelé ergonomického vybavení a nábytku s vámi rádi spolupracují a aktivně se snaží vám poskytnout řešení, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám. To je důvod, proč Treston poskytuje online nástroje, jako je 3D konfigurátor. Ten vám pomůže při vytváření a vizualizaci vašeho vlastního pracovního prostoru.
6. Štěstí je cíl
Studie ukazují, že zaměstnanci, kteří jsou v práci šťastní, vykazují až 10x méně dní nemoci než nešťastní zaměstnanci. Pokud jim poskytnete správnou pracovní stanici, jejich čas bude produktivnější, pohodlnější a celkově šťastnější.
7. Měření a zlepšování
Práce není nikdy hotová! Při budování dokonalého ergonomického pracovního prostoru zvažte opatření, jako je rychlost a výkon, snížení počtu hlášení o zranění a spokojenost zaměstnanců. Zlepšujte podle potřeby.
Chcete vědět víc?
Stáhněte si bezplatnou elektronickou knihu o ergonomii a ponořte se do tohoto tématu hlouběji | |
Zkuste si navrhnout ergonomickou pracovní stanici pomocí 3D konfigurátoru |
1) Kenny G, Yardley J, Martineau L, Jay O. Fyzická pracovní kapacita u starších dospělých: Důsledky pro stárnoucího pracovníka. Am J Ind Med 2008;51:610 –625